Szibriai tigris
A rokonainl vilgosabb szn szibriai tigris bundjn az ismert narancs-, borostyn-srga s fekete cskok vltakoznak. A testvrek cskjai hasonlak, de nincsen kt egyforma mintzat. Olyan, mint az ember ujjlenyomatai. Htn sttebb az alapszn, kt oldala fel vilgosabb a hasn, a vgtagok bels feln, a trzs hts feln pedig fehr; gy jobban beleolvad a hfdte szibriai fenyvesbe. Van fehr sznvltozata. A fehrtigris fehr alapon cskozsa fekete vagy vrs, a szeme kk. A fehr-tigriseket sokan sszekeverik az albnkkal – sznanyag nlkli – akinek szre tiszta fehr, a szeme rzsaszn. A tigris hast s horpaszt krlbell 5 cm vastag zsrrteg fedi, ez vdi t a jeges szl s a rendkvl alacsony, -45C -os hmrsklet ellen. Feje gmbly, farka nem bolyhos, szre rvid, sima csak a pofjn hosszabbodik meg szakllszeren, srnye nincs. A nstny kisebb s szaklla ritkbb. A szibriai tigris a Fldn a legnagyobb macskafle, elrheti a 4 m-t, az eddig feljegyzett legnagyobb tigris 384 kg-ot nyomott.
Az amur tigris nagy terleten l, amely akr 3000 km2-es is lehet. Ha zskmnyllatban gazdag terletet tall ott marad. Ha kevs a termszetes prda elfordul, hogy a jszgot vagy kutykat is megtmadja. A hm s a nstny vizeletvel s a fkon hagyott karomnyomaival jelli ki a territriuma hatrt. Egy hm terlete csak egy nstny terletvel lehet tfedsben. Ms hmekkel szemben csak a hmek vdik meg a revirjket. A legelszntabban a szmukra legfontosabb terleteket vdik pldul a nstny terletvel hatros vagy zskmnyvadban gazdag rszeket.
A hm tigris magnyos letmdot folytat. A nstnyekkel trelmes, s eltri ha azok thaladnak a territriumn. A tigrisek nem alkotnak szorosabb trsas kzssgeket, gy a csaldot egy nstny s a klykei alkotjk. Szoksai s letmdja nem vletlenl olyan, mint a hzimacsk, de nagysghoz mrt arnyban fokozva. Mozdulatai ppen olyan kecsesek, mint a macsk, de roppant gyors, gyes s kitart. Nesztelenl kszik, kitnen ugrik, rendkvl sebesen vgtat s szles folykat is tszik. Fra nem mszik, csak kivtelesen, ha a trzse hajlott vagy nagyon btyks, ellenben gyakran mulat azzal, hogy puhakrg fkat krmvel hasogat, mint a hzimacska. Alkonyatkor s naplementekor „kurkssza” magt – nyalogatja szrt akrcsak a „szobatigriseink”. m a hzimacskval ellenttben szvesen szik, pihen a vzben. |