A macska jelleme
A macska a termszet diadala. Ha ebbl a tnybl kvnunk kiindulni, mr csak annyi dolgunk van, hogy megindokoljuk, vajon mirt is az. Mert valban az... :-)
A macska els s egyben legfontosabb jellemzje a fggetlensg. Sokan beszlnek a macska hziastsrl, habr be kell ltnunk, hogy esetkben korntsem voltunk olyan sikeresek, mint a kutyk, lovak s egyebek tnevelsben. A macska egyszeren tgondolta, milyen elnyei szrmazhatnak az emberekkel val kzskdsbl, gy vlte, jobb neki gy, mint magnyosan kborolni az egyre inkbb szkl termszetes vadszterleteken, s nagy szerencsnkre mellnk szegdtt. :-)
Egytt lni egy macskval igazi kaland s kihvs. Egynisge, akarata olyan ers, hogy csak akkor mkdkpes a kapcsolat, ha minimum egyenrang trsknt kezeljk. (Felsbbrendsgk elismersrt cserbe pedig extra juttatsokban is rszeslhetnk.)
A hzimacska rzi sei vad vrt, kifinomult rzkeit. Csodlatra mlt gyessggel vadszik, sikerlmnyt pedig gyermeki szintesggel kimutatja: Boldogan dorombolva rkon t "jtszik" az ldozattal, gazdjtl pedig dicsretet s hdolatot vr hstettrt. Ha a kiszemelt zskmny elillan, rkon t trelmes lesben ll, s gyakran mg napok mlva is visszajr ellenrizni a helysznt.
Vdi kijellt terlett, gondolkods nlkl szembeszll nla jval, ersebb macskkkal (nha kutykkal is), pedig tisztban van az erviszonyokkal. De a krzett az lete rn is megvdelmezi a jogtalan behatolktl.
Egy macskt nem lehet bezrni; jn-megy, senkitl nem teszi fggv magt, intzi gyeit. s vgl hazatr. Ha bzhat gazdjban, baj esetn hozz menekl, st meg van gyzdve rla, hogy ez a furcsa, ktlbon jr szerzet egyenesen csodatv kpessgekkel van megldva, mert mindig elmulasztja, ha valami fj, megoldja, ha valami gond van. (A rendes gazdi meg csak remlni tudja, hogy cicja ebben sem tved.)
A macska-mama rengeteget foglalkozik klykeivel: Megtantja ket a ltfenntarts sszes trkkjre (de itt most nem a gazdinak val hzelgsi mdszerek szles trhzra gondolok) s megvja ket akr az lete rn is. Plds anynak nevezhet; szeret s gondoskod.
Macska s ember
Emberrel val kapcsolatt a kifinomult alkalmazkod kszsg jellemzi. Annak ellenre, hogy nem teszi magt fggv senkitl s semmitl, mgis szvesen alkalmazza bevlt trkkjeit a cl rdekben. :-) Mr adottsgaiban megvannak azok a tulajdonsgok, amik sok ember szvt meglgytjk: Apr, kecses termet, kirlyi megjelens, ragyog, selymes szr; puha, ruganyos mozgs s mg sorolhatnm.
Azt mondhatjuk, hogy a macsknak taln nincs annyi esze, mint a kutynak, de ami van neki, azt maradktalanul arra hasznlja, hogy az embereket manipullja knye-kedve szerint. A macskatulajok pedig rendszerint odig vannak a manipulci eme magas fokrt. :-) Ez az apr llat ugyanis kihasznlja minden adottsgt: Dorombol, de nem okkal - ok nlkl, hanem csak ritka jutalomknt. Hzeleg, tekeredik, selymes szrt szinte simogatsra knlja. Harap, karmol... Hol finoman, hol j durvn, hogy tudjuk meg, kivel llunk szemben. Hogy becsljk meg, amikor nem karmol, s viselkedjnk gy, hogy sose legyen oka r.
Ahhoz, hogy az ember egy macskval igazi szoros kapcsolatot ptsen ki, nem elg az llatot elltni, knyelmt biztostani. A gazdinak el kell sajttania kedvence sajtos kommunikcis eszkzeit, ami azrt nehz, mert ezek szinte teljes egszben pszichs eredetek. Egy hullmhosszon kell lenni vele, meg kell prblnunk belelni magunkat a helyzetbe, gondolkodsmdjba ahhoz, hogy kpesek legynk rbzni a dntst, mikor mit tesz.
Sok macskatulajdonosnak taln az a legnehezebb, hogy belssa, kedvence jobban tudja, mi a j neki. Ez persze nem minden esetben van gy, de legtbbszr egy kis ksrletezs vagy prblkozs segt eldnteni a krdst. Ha a cica beltja, hogy ezttal a gazdi valami olyat tallt ki, ami valban jobb neki, mint amit gondolt az adott helyzetben, hlsan elfogadja a felknlt lehetsget s ksbb sem felejti el, milyen hasznosak vagyunk szmra. :-)
A macsknak esze gban sincs feladni egynisgt. Amikor viszont kommuniklni akar velnk, sikerrel idomtja rkltt jelzsrendszert a mi "gyengbb felfogkpessgnkhz". llandan figyeli s megtanulja gazdja testbeszdt, hanglejtsnek rejtett zeneteit. Macsknk teht kpes megrteni minket.
Ahhoz pedig, hogy meg tudja rtetni magt velnk, sajtos kzlsi rendszert fejlesztett ki: A neknk sznt jelzsei nagyon kifejezk, st, karikatraszeren felnagytottak, mintha tudnk, hogy egyrtelmbb gesztusokra van szksgnk az vknl jval gyengbb rzkszervi felfogkpessgnk miatt. Gyakran tapasztal-hatjk a gazdk, hogy macskjuk elszr csak apr jelekkel mesli el "bnatt". Ha nem r clba, fokozatosan erst, mert a trelem nem tartozik f tulajdonsgai kz. :-) Amikor macsknk gy dnt, hogy kegyeskedik szba llni velnk, hatrozott lptekkel megjelenik mellettnk s valsggal balett-tncot lejt, hogy szndkt rtsnkre adja. Drglzik, farkval csapkod s fennhangon dorombol. Ha gy rzi, lassan reaglunk jelzseire, lnkbe ugrik s testkzelbl folytatja az akcit, amg meg nem adjuk magunkat akaratnak. Termszetesen ez a viselkeds csak azokra az llatokra jellemz, akik harmonikus kapcsolatban llnak gazdjukkal.
A kzhiedelemmel ellenttben a macska azt is tudja, mit szabad s mit nem - ha mr volt alkalma kitapasztalni. Ennek ellenre nem zavartatja magt, folyton mintha versengene gazdjval, hogy melyikk akarata rvnyesl vgeredmnyben. Nha az az rzsem, a cica gy gondolja, ha elg sokszor megcsinlja azt a "rosszat", amit nem szabad, de ami neki annl kellemesebb, minl inkbb tiltott, akkor egy id utn megunjuk s meghajlunk akarata eltt. s nha valban siker koronzza ez irny trekvseit. :-) |