Kacsacsőrű emlős
Ausztrál bennszülött legenda a kacsacsőrű emlősökről:
Egy lassú folyású patak egy részén éltek a kacsák. Ám egy lázadozó kacsalány nem akart megmaradni családja területén. Egyszer, amikor senki se figyelt meglógott. Addig úszkált és úszkált mire eltévedt. Találkozott egy hóddal. Nem emlékszem pontosan az ígéretére, -talán az, hogy megmutatja a hazavezető utat. Cserébe a kacsalány megígérte, hogy nem hagyja el őt. A hód hazavezette, de többet nem engedte ki. (A legenda nem írja le, hogy bent mi történt, de a következményből ki lehet találni). Egy alkalommal, amikor a hód elhagyta otthonát, a kacsa kijött nyomában 5 kicsinyével. A kacsamama régi családjához vezette a kicsiket, ám az ott lévő kiskacsák kicsúfolták a kacsalábú, hód alakú, kacsacsőrű jövevényeket. A kacsamama ezt meglátva csemetéivel visszament a hódhoz.
A legenda szerint így születettek meg a kacsacsőrű emlősök.
Nem csoda, hogy a bennszülöttek e két állatot tartja a kacsacsőrűek „szüleinek”, mivel az állat kinézete hasonlít mind a hód, mind a kacsa testfelépítésére.
1797-ben fedezték fel ezt az Ausztrál állatot. Az európai zoológusok eleinte kételkedtek e faj létezésében.
A kacsacsőrűt a többi emlőshöz hasonlóan szőr borítja. Bundája tömött, sötétbarna színű, ez alatt puha, szürke piheszőr van. Teste 60 cm hosszú ebből 14 cm a farka. A hím jóval nagyobb a nősténynél. Feje és farka a hódéhoz hasonlít, azt leszámítva, hogy kacsacsőre van. Törzse lapított, lábai rövidek (hód), 5 ujja között úszóhártya húzódik (kacsa). Ujjait ásásra használja. A hímek hátsó lábán hegyes, mozgatható, mérget tartalmazó sarkantyú van. Csőrét a táplálék vízből való kiszűrésére használ (kacsa). Apró vízi rovart ás puhatestűt keresgél. A táplálékot pofazacskójában tarolja, majd később fogyasztja el.
A folyók csendes részeit kedveli. Alkonyati állat, de nappal is aktív. Éjjel az akár 15 méteres földbe vájt „folyosókban” pihen (hód).
A nőstény lágyhéjú tojásokat rak, majd a kicsiket anyatejjel eteti. A többi emlőstől még az is megkülönbözteti őket, hogy kloákával rendelkeznek.
|